Regülatör Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Regülatör Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

e
sv

Elektrik Güvenliği İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

17 Nisan 2020 21:07

Çoğumuz evlerde elektriksel problemlerle karşılaşırız. Ancak evde elektrik güvenliği söz konusu olduğunda basit önlemler bile almakta uzak kalırız. Evimizde en yaygın kullanılan elektrik cihazları prizler, aydınlatma ürünleri ve anahtar gruplarıdır.

Prizler, aydınlatma ürünleri ve ve anahtar grupları basit görünseler de bu ürünlerden kaynaklanan basit problemler ev yangınlarına dönüşebilir. Dikkat etmemiz gereken konu ise bu ürünleri ihtiyaca uygun seçmek ve kontrol etmektir. Anahtar ve priz gruplarına dokunduğumuzda üzerinde ısınma fark ettiğimizde kesinlikle kontrol etmeliyiz. Bu ürün grubuna giren dimmer anahtarlar ise ısınma acısından istisna gösterir. Aydınlatma ürünlerinde ise fikstüre uygun güçte ürün seçmek gerekmektedir. Yani ürüne uygun Watt’ta ampul seçilmelidir.

Elektrik Kabloları: Evimizde bulunan tüm elektrik kablolarını hasar ve gevşeklik açısından kontrol etmek gerekir. Bu konuda bilginiz yoksa elektrikçiden destek alınız. Hasar görmüş kabloları onarın gevşek olanları ise sıkınız. Bu şeklide ark oluşmasını önlemiş evinizi ve tesisatınızı korumuş olursunuz.

Uzatma Kabloları: Uzatma kablosu kullanıyorsanız, kabloları düzenli ve darbelere karşı korunacak şekilde konumlandırınız. Ayrıca, halının altına yerleştirilmemeli, yangın tehlikesi oluşturabilir. Fazla uzatma kablosu kullanıyorsanız ev tesisatınızı yenileme vakti gelmiştir.

Mutfak ve Banyo: Prizlerin veya kabloların yakınında su tesisatı ve su olmaması her zaman iyidir. Mutfak ve banyolarda kullanılan ürünlerin kesinikle toprak hattı olmalıdır.

Lambalar ve Işık Fikstürleri: Işık fikstürlerini kontrol edin ve uygun watt’lı ampulünün takılı olduğundan emin olun. Bu konuda üreticinin önerdiği watt değerini aşmayın. 

Elektrik Isıtıcıları: Elektrik kaynaklı yangınların çoğu, taşınabilir veya sabit ısıtıcılarından kaynaklanır. En büyük sorun, içlerinde biriken toz ve kirdir. Düzenli olarak temizlenmesi ve kontrol edilmesi gerekir; herhangi bir temizlik yapmadan önce fişlerinin çekildiğinden emin olun. Bu ürünleri kullanırken yanıcı olacak ürünlerden uzak tutmakta fayda var.

Öneriler;

Fişini çıkarmadan herhangi bir cihazı veya elektrikli ürünü temizlemeyin ya da tamir etmeyin.

Prize takılı durumdayken yiyecekleri ekmek kızartma makinesinden veya başka bir elektrikli cihazdan çıkarmaya çalışmayın.

Buzdolapları, çamaşır makineleri gibi fazla güç çeken başka cihazlar için uzatma kabloları kullanmayın. Uzatma kablosu seçimi yaparken topraklı uzatma kablosu tercih edin.

Prizden fişi çıkarmak için kabloyu çekmeyin. Bunun yerine, prizin plastik muhafazasını tutarak çekin.

Su dolu bir lavabonun veya küvetin yakınında radyo, saç kurutma makinesi veya ısıtıcı gibi elektronik bir şey kullanmayın.

Elektrikle ilgi yangınlarda asla su atmayın. Bunun yerine kimyasal yangın söndürücü kullanın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli