Ağlarda Kullanılan Kablolar

Sıradaki içerik:

Ağlarda Kullanılan Kablolar

e
sv

Diyafon TV’ye Nasıl Bağlanır?

08 Mart 2020 20:19

Odamızda yada salonumuzda otururken, kapı çaldığında kim olduğunu merak ederiz işte bunu oturduğumuz yerden nasıl öğreneceğiz, diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Çoğu görüntülü diyafon sisteminde bu özellik var fakat pek kullanılmaz.
Görüntülü diyafon sistemini TV’ye bağlayıp görüntü alabilmek için ihtiyacımız olan şey analog video sinyaldir. Bunu anlamanın en basit yolu görüntülü diyafon sisteminin şubesi arkasındaki koaksiyel(rg6) kablo girişini kontrol etmektir. Bu kablo girişi ve kablo varsa analog video sinyal alabiliriz. Koaksiyel kablonun işlevi analog video sinyalini taşımaktır. Daha sonra ise koaksiyel (rg6) kablosunun diyafon şubesinin arkasına bağlı olup olmadığını kontrol ediyoruz. Görüntülü diyafon arkasındaki kablo karmaşası kafanızı karıştırmasın daha sonraki yazılarımızda bu kabloların işlevini açıklayacağız. Şubeyi söküldüğünde koaksiyel kablo göremezsek işimiz biraz uzayacaktır. Kısacası bu kabloyu ayrıca satın almak ve kablo çekmek zorunda kalacağız. Şubemizde bu kablonun olduğunu varsayarak anlatmaya devam ediyorum.

Dairemizde video yükseltici olup olmadığını kontrol ediyoruz yoksa dairemizdeki diyafon markasını araştırmak ve bağlantı şemasını bulmalıyız. Bu şema bize bağlantı yapacağımız uçların ve klemenslerin hangisi olacağını göstermektedir. Diyafon bağlantı uçlarını bulduktan sonra bağlantımızı yapıyoruz. Sıradaki adım TV tarafındaki uçları bulmak ve bağlatı yapmaktır. TV tarafındaki uçun ismi tos (rca) jakıdır. TV’de bu jak yeri yok ise scart to tos(scart tos çevirici kullanmalıyız. Sırada ise koaksiyel (rg6) kablonun bağlantısını nasıl yapacağız . Tos(rca) jakın orta ucunu bulmalıyız bunun için bir adet multimetreye ihtiyacımız olacak kısa devre moduna aldığımız multimetrenin bir ucunu orta uça diğerini ise tos jakın arkasındaki iki adet uca tutuyoruz bazırdan ses geldiği anda o ucun ortak uc olduğunu anlıyoruz. Koaksiyel (rg6) kablonun ise ise tek damar olan ucunu tos jakının orta ucu ile birleştiriyoruz geriye kalan bir adet ucu ise diğer uc ile birleştirdikten sonra bağlantımız tamamlanmış oluyor.

Bağlantıları kontrol ettikten sonra TV’de bu görüntüyü nasıl göreceğiz , görüntü görebilmek için EXT1 geçmek gerekmektedir. Her Tv’de farklı olabilir EXT tuşuna basıyoruz. Artık sıra geldi kapımızın çalmasına…

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli