Eviniz İçin En İyi Wifi Router Nasıl Seçilir?

Sıradaki içerik:

Eviniz İçin En İyi Wifi Router Nasıl Seçilir?

e
sv

CPU VE GPU Arasındaki farklar Nelerdir?

22 Temmuz 2020 22:05

CPU (Merkezi İşlem Birimi) ve GPU (Grafik İşlem Birimi) arasındaki farkları anlamak için bu kavramların ne olduğunu bilmemiz gerekir. CPU ve GPU milyonlarca yarı iletken transistörler kullanılarak yapılmış olan işlemcilerdir. Farklı yöntemler ve algoritmalarla dijital işlemler yapmak konusunda ortak özelliklere sahip olmalarına rağmen aslında birbirinden oldukça farklılardır.  

CPU (Merkezi işlem Birimi) Nedir? 

Oluşan milyonlarca transistörden herhangi bir veri işlemek için sorumlu birimlerdir. Bilgisayarın beyni olarak adlandırılan CPU; ALU (Aritmetik Mantık Birim), CU (Kontrol Birimi) ve hafızadan oluşur.  ALU, bellek tarafından sağlanmış veriler üzerinde mantıksal veya aritmetiksel işlemler gerçekleştiren birimlerdir. 

GPU (Grafik İşlem Birimi) Nedir? 

Grafik veya video kartı olarak da adlandırılırlar. Grafiksel verileri işlemek için özel olarak tasarlanmış özel amaçlı mikroişlemcilerdir. Verileri bir grafik biçiminden başka bir grafik biçimine, 2D veya 3D görüntülere çevirirler.  

GPU, CPU’ ya göre daha fazla işlem çekirdeğine sahip olsa bile GPU, CPU’dan daha zayıftır. Fakat görsel veri oluşturmada GPU daha hızlı ve daha iyi bir yoldur. GPU, basit şekilde tekrarlanan görevi yoğun şekilde yerine getirmede en iyi olandır. Bu nedenle paralel olarak işlenen büyük verilere dayanmış bitcoin madenciliği ve şifre çözmek gibi basit görevler için kullanılabilir. 

CPU VE GPU ARASINDAKİ TEMEL FARKLAR 

 • CPU Merkezi İşlem Birimi anlamına gelir. GPU, Grafik İşleme Birimi anlamına gelir. 
 • CPU, Genel amaçlı bir işlemcidir. GPU Özel amaçlı bir işlemcidir. 
 •  CPU, daha geniş bir talimat seti ile daha esnektir ve çok çeşitli görevleri gerçekleştirebilir. GPU’nun sınırlı bir talimatı vardır ve yalnızca grafikle ilgili görevleri yapabilir. 
 • Genellikle grafikler de dahil olmak üzere her türlü görevi yerine getirebilir ancak çok uygun bir şekilde gerçekleştiremez.  GPU’nun tek amacı görüntüleri ve 3D grafikleri CPU’dan çok daha hızlı işlemektir. –
 • CPU’nun iş yükünü dağıtmak için birkaç güçlü çekirdeği olabilir. GPU, basit bir tekrarlanan işlemi gerçekleştirmek için çok daha zayıf çekirdeklerden yapılmıştır. 
 •  İşlem hızı çok yüksektir ve yaklaşık 3 ila 5 GHz çok yüksek saat hızında, ancak daha az işlem çekirdeğinde çalışır. 800 MHz civarında daha düşük bir saat hızında çalışır, ancak yüzlerce ila binlerce işlem çekirdeğine sahiptir. –
 • GPU’ya kıyasla daha fazla bellek RAM’i gerektirir. CPU’ya kıyasla daha az RAM gerektiriyordu, bu yüzden entegre GPU RAM’i CPU ile paylaşır. –
 • CPU esas olarak düşük gecikmeye odaklanır (talimatlar ve veri aktarımı arasındaki zaman gecikmesi). GPU maksimum verime odaklanır (paralellik, bir zaman aralığında komut yürütme sayısı). –
 • CPU sıralı komut çalışması için optimize edilmiştir. GPU, Paralel komut çalışması için optimize edilmiştir. – CPU, alınan verilerin hesaplanmasına odaklanır. GPU verileri CPU’dan alırken ve buna göre görsel görüntüler üretir. –
 • Talimatları gerçekleştirmek için RAM, ROM, G / Ç bağlantı noktaları gibi birden fazla bilgisayar bileşeniyle etkileşime girer. GPU yalnızca pikselin ekranda nasıl görüntüleneceğine karar vermek için bellek ve ekran birimi ile etkileşime girer. 

CPU ve GPU arasındaki temel farkları gördük. CPU çok çeşitli görevleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için en iyisidir ve çekirdek başına en iyi performansı sağlar. GPU ise görüntü oluşturma, 3D render ve animasyon gibi tekrar tekrar yapılması gereken basit talimatlar için en uygun olandır. 

Her ikisi de bazı benzerlikleri paylaşabilir ancak birini diğeriyle değiştiremezsiniz. Kendi görevlerini yerine getirirken çok belirgin ve önemlidirler. En iyi çalışma şekilleri bilgisayar üzerinde birlikte rol oynamalarıdır. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli