LNB (Düşük Gürültü Blok Dönüştürücü)Nedir?

Sıradaki içerik:

LNB (Düşük Gürültü Blok Dönüştürücü)Nedir?

e
sv

Çamaşır Makinesi Arızaları

30 Mart 2020 15:20

Çalışmayan, durulamayan, su almayan, gürültü çıkaran veya sıkmayan bir çamaşır makinesi için adım adım bu problemlerin çözümlerini size aktaracağım. Temelde çamaşır makinesi bir kaç kez su alan çamaşırları kurutmak ve temizlemek için merkez kaç kuvvetinden yararlanan ve bu suyu boşaltan bir cihazdır. İlk problem çamaşır makinesinin çalışmamasıdır.

Çamaşır Makinesi Çalışmıyor

Makine hiçbir şey yapmazsa – başka bir deyişle, herhangi bir döngüde ayarlandığında çalışmaz veya bir etki göstermiyorsa elektrik ile ilgili bir problem vardır.

Makinenin fişinin takılı olduğundan emin olun . Gerekirse, çalışma lambasını kontrol edin eğer yanmıyorsa avometre cihazı kullanarak takılı olduğu prizde elektrik olup olmadığını kontrol edin.  Prizde elektrik yoksa bağlı olduğu sigortayı kontrol edin. Makineyi yeni almışsanız yada evinizi taşımış olabilirsiniz taşıma esnasında güç kablosunun bükülme ezilme ve yırtılma olmadığına dikkat edin. Kapı kontrol anahtarı arızalı veya kapı kapanmamış olabilir. Kapağı açın ve kapak anahtarını ve kapak üzerindeki tırnağı kontrol edin . Düğmeye basın ve bırakın anahtarı mekanik olarak test ettikten sonra multimetre cihazı ile elektriksel olarak test ediniz.

Bir sonraki programa geçmiyorsa, makinenin aşırı yük koruyucusu makineyi korumaya almıştır. Bu durumda, yükü azaltmak için bazı eşyaları çıkarın ve koruyucunun kendisini sıfırlamasına izin verin. Ardından makineyi yeniden başlatın. 

Çamaşır Makinesi Düzgün Durulamıyor

Yıkamadan sonra giysilerinizde veya çamaşır makinenizde kalıntı kalırsa, sorunun birkaç nedeni olabilir.

İlk olarak, makineyi doğru kullandığınızdan emin olun. Kullanım kılavuzu gözden geçirin, yani kapasitesi kadar çamaşır koyun ve temizleyici malzemeyi ölçüsü kadar kullanın.

 Besleme vanalarını kontrol edin. Tamamen açık olduğundan emin olun.  Besleme hortumlarının bükülmediğinden emin olun.  Bükülme suyun basıncını düşürür.

 Tahliye hortumunu kontrol edin. Tıkanıklık, kirli suyun tamburda kalmasına neden olabilir. Buda makinenin ve çamaşırların kirli kalması anlamına gelir. Çamaşırların ceplerini kontrol ediniz madeni para ve diğer atıklar gider hortumunu tıkamaktadır.

Çamaşır Makinesi Su Sızdırıyor

Bir çamaşır makinesinden sızan su genellikle hortumlardan veya bağlantılardan kaynaklıdır. Çamaşır makinesi besleme hortumları patlarsa meydana gelebilecek olası taşkın hasarını önlemek için, “patlamasız” paslanmaz çelik hasır hortumlar tercih edin.  Contaları ve yatakları kontrol edin. Makinede, değiştirilmesi gereken hatalı ve eskimiş contaları değişin. Eğer makine fazla köpük çıkarıyorsa temizleyiciye 1/2 sirke ilave ediniz. Tüm bunları yaptıktan sonra problem devam ediyorsa Tambur delinmiş olabilir.

Çamaşır Makinesi Fazla Su Alıyor

Makinenin aşırı su dolmamasının bir başka nedeni, su seviyesi anahtarı, zamanlayıcı veya sıcaklık seçicinin bozuk olması olabilir.

Çamaşır makineniz aşırı dolduruyorsa, su giriş valfiniz veya su seviyesi anahtarınız arızalı olabilir.

Kırık bir su giriş valfi genellikle çamaşır borusuna su sızmasına neden olur. Arızalı bir su seviyesi anahtarı, teknede doğru su seviyesini tespit edemez ve suyun kapanması gerekli işlemi yapamaz. Tesisat problemlerini yukarıda yazmıştım.

Çamaşır Makinesi Titreşiyor ve Gürültülü Çalışıyor

Genellikle çamaşır makinesi zeminde düz durmadığında veya dengesiz bir yıkama yüküne sahip olduğu için sallanır ve gürültü çıkarır. Ayrıca zeminin sağlam olduğundan emin olun. Makinenin düzgün çalışması için zeminin düz, olması gerekir. Bu işlem kurulumda ve ev değişim sırasında düzgünce teraziye alınarak yapılmalıdır. Eğer zemin kötü ise kesinlikle düzeltilmelidir. Çamaşır makinesi zaman geçtikçe bu sorunu çıkarabilir bunu çözümü ise ayarlı ayakları bir iki defa sıkmak yada gevşeterek teraziye almaktır. Bu problem devam ederse denge kolları bozulmuş olabilir servis çağırmak gerekebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar