Amazon Echo Show 15 İncelemesi

Sıradaki içerik:

Amazon Echo Show 15 İncelemesi

e
sv

Araçtan Şebekeye (V2G) Şarjın Açıklaması

21 Ocak 2022 00:48

Elektrikli araçların satışları %125 arttı. Yeşil bir gelecek inşa etmek için elektrikli araba kullanmaya geçmek birinci adım olabilir. Elektrikli araba aldıktan sonra ise elektrikli araç şarj cihazı almanız ise diğer adımdır. Bu adımların en önemlisi de araçtan şebekeye (V2G) aktarım olsa gerek. Peki, Araçtan şebekeye şarj nedir?

Araçtan Şebekeye Şarj (V2G) Nedir?

Bu adım, arabanızı yatırım aracı olarak kullanmanızı sağlar. Peki bu nasıl olacak; elektrikli aracınızı en ucuz zamanda şarj etmenizi ve kullanmadığınız enerjiyi, en yüksek fiyatta olduğunda şebekeye satmanızı sağlar. Elektrikli arabanız sistemden şarj olabilir ve şarj olduktan sonara ise fazla elektriği şebekeye satmanızı sağlar. Bizim için faydalı olan bu sistem elektrik santrallerinin yükünü hafifletmek ve şebeke dengelemek için elektrikli arabalardaki depolanmış enerjisinden yararlanıyor. Bu enerji ortalama bir eve yaklaşık 3 gün boyunca kesintisiz olarak güç sağlayabilir.

V2X Nedir? 

V2X, herhangi bir nesnenin veya cihazın araç akülerinizden şarj edilmesini sağlayan çift yönlü bir şarj teknolojisidir.

V2X teknolojisi ayrıca şu dallara ayrılmıştır: 

  1. V2H – Araçtan Eve, 
  2. V2B – Araçtan Binaya ve 
  3. V2G – Araçtan Şebekeye. 

Araçtan Şebekeye Şarj Nasıl Çalışır?

Araçtan şebekeye şarj cihazları çift yönlü çalışır, yani aracınızı şarj etmek için şebekeden yararlanılır ve aracınızdan elektrik alıp şebekeye verilir.

Elektrikli bir arabayı şarj etmek için şebekenin alternatif akımının (AC) sağlar. Aracınızın kullanabileceği akım türü ise (DC) doğru akımdır. Bu arada bir dönüşüm söz konusu olur. Bu dönüşüm ya şarj cihazının kendisi tarafından ya da arabanız tarafından gerçekleştirilir. (V2G) için ise tam tesini yapmak gerekir; (DC) doğru akımı, alternatif akıma (AC) dönüştürmek gerekir.

Bu, elektrik kaynağınızı daha çevre dostu, verimli ve güvenilir ve aynı zamanda daha ucuz hale getirecektir.

V2G Uyumlu Elektrikli Araçlar

 

  • Nissan e-NV200, 
  • Kia Soul 
  • Mitsubishi Outlander
  • Nissan Leaf,
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli