Kaçak Akım Nedir?

Sıradaki içerik:

Kaçak Akım Nedir?

e
sv

Analog Zaman Saati Nedir, Nasıl Ayarlanır?

26 Mart 2020 23:34

Ray tipi zaman ayarlayıcı olarak da bilinen bu cihaz profesyonel kullanımlar için uygundur. El ile analog olarak ayar yapıldığı için analog zaman saati denilmektedir. Analog zaman saati ne işe yarar? Analog zaman saati kullanıcının belirlemiş olduğu zaman dilimlerinde elektrikli cihazların günlük çalışmasını kontrol eder.

Cihaz üzerinde bulunan kontaklar sayesinde kontrol edilmek istenen alıcıya bağlanarak kontrol edilir. Bu bağlantı için 220 volt giriş ve kontak çıkışlarını kullanmalıyız. Zaman saati modeline göre bu kontakların konumu değişebilir. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi örnek kontak gösterilmiştir.

Analog zaman saati kurulumu yaparken aşağıdaki hususları dikkat etmeliyiz.

  • Cihaz endüktif yüklere yakın montaj edilmemelidir. ( motor, trafo, kontaktör vs.)
  • Ayrı bir güç hattı önerilir. (gerekirse bir ağ filtresi ile donatılmış)
  • Endüktif yükler parazit gidericiler ile donatılmalıdır. (varistör, RC filtresi) Eğer analog zaman saati diğer cihazlarla birlikte kullanılacaksa, bu cihazlardan hiçbir parazit bozukluğunun meydana gelmeyeceği doğrulanmalıdır.

Çalışma Prensibi

Kullanıcının istediği çalışma zamanı cihaz üzerinde bulunan tırnaklar sağa tarafta ise (OFF) , sola tarafta (ON) konumundadır. Kısaca solda kapalı kontak sağda açık kontak görevi görmektedir. . Her bir tırnak 15 dk’lık zamana dilimini gösterir. Zaman kadranı aşağı doğru hareket ettirilerek ayarlanır. Cihazın ön yüzünde bulunan kumanda tırnağı cihazın ayarlanan zamandan bağımsız olarak manuel çalıştırılmasını sağlar.

Genel Teknik Özellikler

Cihazın çalışması için 220 /230 VAC (±%10) ve 50/60 Hz gereklidir. Çıkış Kontağı 1 adet olup 16A ile 250 VAC aralığında akım çıkışı vermektedir. Hassasiyet ise ± 3 saniyedir. Rezerv süresi 100 saat ve tırnak sayısı 96 adettir. Minimum anahtarlama zamanı 15 dk’dır. Koruma sınıfı ray tipi olduğu için IP20 dır.

Analog Zaman Saati Nasıl Ayarlanır?

Zaman saati ayarlamak için üzerinde bulunan tırnakları sağ ve sol taraf konumlandırılarak ayarlama yapılır. Öncelikle çalışmasını istediğimiz saat aralığını belirliyoruz. Bu saat aralığında zaman rölesi kapalı kontak olmalıdır. Bunu sağlamak için ise aşağıdaki görselde sol taraf yani ON (kapalı kontak) konumuna getirmeliyiz. Çalışmasını istemediğimiz zaman dilimini ise OFF sağ (kapalı kontak) konumuna getirmeliyiz. Böylece zaman saatimizi ayarlamış oluruz.


Zaman Saati Bağlantı Şeması

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • Ataşehir 2 sene önce
  • […] avantajı ise Anagol zaman saati aksine zamana değil ortam ışığına bağlı olmasıdır. Analog Zaman Saati Nedir, Nasıl Ayarlanır? Yani sadece bir defa kurulum yapmak yeterlidir. LDR ( light dependent resistor) yardımı ile […]