Alarm Sistemleri ve Çeşitleri

Sıradaki içerik:

Alarm Sistemleri ve Çeşitleri

e
sv

Analog ve Dijital Multimetre Arasındaki Fark

3658 okunma — 08 Mart 2020 11:51

Analog ve dijital multimetreler ( çoklu test cihazı olarak da bilinir ) Akım, Voltaj, Direnç v.b. elektriksel büyüklükleri test etmek ve ölçmek için kullanılır. Dijital Multimetreler Analog ile karşılaştırıldığında bazı avantajları vardır. Bu yazımda analog ve dijital multimetreler arasındaki farklardan bahsedeceğim.

Analog Multimetre

Analog veya dijital avometre ile ölçüm yapmak için farklı teknikler gerekmez. Aradaki fark yalnızca kademe seçimi ve analog avometrelerde skalanın tek olmasından kaynaklanan okuma zorluğudur. Analog ölçü aletlerinin mekanik kısımları genel olarak; daimi mıknatıslılar, skala taksimatı, sıfır ayar vidası ve ibrelerden oluşmaktadır.

Dijital Multimetre

Dijital multimetreler ile ölçüm yapmak daha kolaydır. Ancak bazı değerlerin ölçülmesinde analog avometrelerdeki kadar hassas ölçüm yapılamaz. Dijital multimetreler ile ölçüm yapılırken değer ekranında görünen değer, ölçülen değerin kendisidir; ayrıca hesaplama işlemi yapılmasını gerektirmez. Multimetrelerde direnç, endüktans ve kapasite ölçümü aynen Lcrmetreler de olduğu gibi yapılır.

Akım ve gerilim ölçerken, AC-DC seçimi kademe anahtarı ile uygun kademe seçimi yapılırken bazı multimetrelerde ayrı bir komütatör anahtar aracılığı ile yapılmaktadır. Ölçüm yapılırken bu seçim unutulmamalıdır. Multimetrelerin bazılarında ölçülecek A, Ω, V kısımları tek kademelidir. Bu avometrelerde yanız ölçüm yapılacak kademenin seçilmesi yeterlidir.

ÖzellikleriAnalog MultimetreDijital multimetre
FonksiyonlarAkımı amper (A) cinsinden, Voltaj (V) cinsinden ve Ohm (c) cinsinden direncini ölçmek için.Temel elektrik miktarlarını ölçmek ve diyot, transistör ve kapasitörler gibi çeşitli elektronik bileşenleri test etmek.
Ölçme YetenekleriNormalde, AVO metre akım, gerilim ve direnç gibi temel elektrik özelliklerini ölçer.Çoğunlukla, DMM metre akım, direnç, voltaj, kapasitans, endüktans vb.
OkumaAnalog Multimetre, hareket eden skada ile gösterilen değere göre ölçüm yapılır.Dijital multimetre okumayı sayısal bir ekranda (LCD) sayısal değerler biçiminde gösterir.
AyarlamaAnalog Multimetreler manuel olarak kalibre edilmelidir.Dijital multimetreler otomatik kalibrasyon sağlar.
HassasiyetÜstün hassasiyet ve doğruluk (±% 5 veya daha fazla).Düşük hassasiyet ve doğruluk (±% 3 ortak).
Ohm aralığıÇarpma faktörü olarak Ohm, R x 10,000 ohm’a kadar değişir.Her aralık 20MΩ (mega Ohm) ‘a kadar olan maksimum değerdir.
Frekans aralığıAnalog Multimetreler için frekans ölçüm aralığı 2kHZ’ye kadardır.En yüksek frekans dijital multimetre ile ölçülebilir.
Giriş DirenciDijital multimetrenin giriş direnci ölçülecek tüm aralıklar için sabittir. (10-22MΩ).Giriş direnci analog multimetrelerde sabit değildir.
Giriş SinyalleriAnalog Multimetreler her işlem için yalnızca bir giriş sinyali kabul eder.Dijital sayaçlar, çoklu giriş sinyallerini kabul etme yeteneğine sahiptir ve kullanıcı ayarlanabilir ekranı kullanarak istediğini seçebilir.
Sıfır AyarıDijital bir multimetrede sıfır ohm ayarına gerek yoktur.Sıfır Ohm ayarı, Analog Multimetre’deki her aralıkta değişir.
Ters kutupAnalog Multimetre işaretçisi ters polarite durumunda sola sapmaya çalışır.Dijital multimetre, polarite ters çevrildiğinde negatif (-) bir miktarı belirtir.
Güç kaynağıAkım ve gerilim ölçümü durumunda gerekli değildir. Güç kaynağı sadece direnç ölçümü için gereklidir.Ölçüm için Dijital multimetreyi kullanmak için güç kaynağı gereklidir.
BoyutNispeten daha büyük.Kullanışlı bir araç olarak küçük.
MaliyetAVO ölçüm cihazları sınırlı miktar ölçüm özellikleri nedeniyle daha az maliyetlidir.DMM, yetenekleri ve özellikleri ölçen daha fazla parametreye sahip oldukları için AMM’ye kıyasla maliyetlidir.
UygulamalarAnalog Multimetreler aşağıdakileri ölçmek için kullanılır:şimdikiVoltajDirenç vb.Dijital Multimetreler test etmek ve ölçmek için kullanılır:şimdikiVoltajDirençİndüktansiç dirençkapasitansDiyot TestiTransistör TestiKapasitör Testi ve daha da fazla özellik.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar