Tv Prizi Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Tv Prizi Bağlantısı Nasıl Yapılır?

e
sv

Anahtar Kapalı İken Ampul Neden Yanıp Söner?

15 Mart 2020 21:49

Evimizi, iş yerimizi aydınlatmak için çeşitli çözümler kullanırız bunlardan basit ve kullanışlı olanları ise ampullerdir. Ampullün kelime anlamı; İçinde, elektrik akımı ile akkor durumuna gelerek ışık verebilen bir iletkeni bulunan, havası boşaltılmış cam şişe olarak tanımlanır.

Anahtar kapalı iken ampul yanıp sönmesi; korku filmlerini andırsa da durum hiçte öyle değil, bu olay filmlerde nasıl yapıyorlar bilmiyorum. Ancak bu arızanın çözümünü size anlatmaya çalışacağım. Bu arıza türü ampulden daha çok LED ve tasarruf ampullerinde oluyor. Karanlık ortamlardan bu daha çok gözümüze görünür. Bazen bir titreme olarak bazen de yanıp sönme olarak bu sizi korkutmasın tehlikeli bir durum yok.

Durum1: Hatalı Tesisat Bağlantısı

Hatalı tesisat bağlantısı genelde yapılmaktadır. Bu durum bazen başımıza büyük problemler açar; ampul değişirken çarpılma gibi. Bunu şöyle izah edelim ampulün çalışması için normalde faz ve nötr ampule gitmesi gerekir. Fakat faz denen canlı kablo genede direk ampule bağlanır, bu yanlış bir bağlantıdır. Fazdaki dalgalanmaları ampulde görmemize sebep olur. Doğru olan ise faz denen canlı bölümü anahtara ve oradan ampule bağlamaktır. Yani anahtarı kapadığımızda ampule enerji gitmemelidir. Çözüm ise basittir; buattan(kablo bağlantı kutusu) bağlı kabloların yerini değişmektir. Bu işlemi yaparken kesinlikle elektrikçi çağırınız.

Durum2: Işıklı Anahtar Kullanmak

Işıklı anahtarlar görünürlükleri sayesinde ulaşımı kolaydır. İçerisinde bulunan elektronik kompanentler anahtar üzerinden parazit oluşturur ve akımın küçük bir kısmı ampule ulaşır. Bu da ampulün yanıp sönmesine neden olur. Çözüm ise yine elektronik kompanentler ile sağlanır. Ampule paralel bağlanacak kutupsuz kondansatör ile bu arıza giderilir. Yeni nasıl anahtarlarda bu durum görünmez.

Durum3: Duya tam Oturmayan Ampul

Genel ampulleri duya sıkarken elektrik çarpmasından korkar ve acele şekilde ampulleri sıkarız. Gevşek olan bu bağlantı zaman içerisinde ısının etkisi ile gevşer ve teması düzgün olmaz. Ampullü yerini sıkarken dikkatli ve düzgün bir şekilde sıkmalıyız.

Durum4: Eskiyen Duy

Eskiyen duy işlevini yerine getirmez ve iletkenliği kaybolur kesinlikle değiştirmelidir. Diğer yazımızda ise bu durumu açıkladık.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli