Saç Kurutma Makinesi Tamiri Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Saç Kurutma Makinesi Tamiri Nasıl Yapılır?

e
sv

Ampuller Neden Patlar?

1818 okunma — 01 Nisan 2020 22:34

Ampullerin sonsuza kadar ışık vermesi imkansızdır. Her ampul gibi akkor ampullerinde ortalama 900 saat ömrü vardır. Günde sekiz saatlik bir kullanıma dayanarak, bir ampul yaklaşık dört aylık bir ömrünün olduğunu hesaplarız. Ampuller için ise bu durum geçerlidir.  Floresan ampullerin, çok daha uzun ömürlü olması beklenir, ancak aksi durumlar olabilir.  Ampulleri yakın zamanda yenilediniz ve ömrü gerekenden daha az gitti ise problemi başka yerde aramak gerekir.

Bir ampulü yakmak, ve tekrar söndürmek bizim için hatta çocuklar için eğlenceli olabilir, bu durum ampullerin ömrü için öyle değil, açma ve kapama ne kadar fazla ise ampul ömrü o kadar kısalır.

Evinizde ampullerin çalışması için uygun voltaj olması gerekir, fazla voltaj ampullerin parlak yanmasına sağlar fakat, ampul ömrü için bu durum hiçte öyle değil. Voltajı avometre ile ölçerek uygun olup olmadığını tespit etmelisiniz. Eğer gerekli bilginiz yoksa yetkili elektrikçi çağırınız.

Ampul çevresinde titreşim dağıtan,vantilatör gibi elektrikli eşyalar varsa ampulün ömrü kısalacaktır. 

Duy içerisinde bulunan tırnak metal olduğu için zamanla özelliğini kaybeder. Temas etmeyen bu parça elektrik akımını iletmez yada titreşimli olarak iletir. Yani devreyi sürekli aç kapa yaparak ampulün zarar görmesini sağlar.

Doğru ampul kullanmaya geçin artık ömürleri kısa olmayan bir çok ürün geliştirildi. LED’ler bunu için bulunmaz nimet. Akkor ampul yerine kullanım ömrü uzun olan LED’ler tercih edilmelidir.

Duylar ampullerin sağlıklı ve güvenli şekilde çalışmasını sağlamakla birlikte montaj kolaylığı da sağlar. Bunun için duylar bakımlı olmalı, pas ve kir gibi etkenler uzak olmalı; bu durum duyların iletkenlik seviyesini etkiler. Duylara sıkıca oturmayan ampuller tehlikeli ve güvenli değildir. Bu durum ampullerin ömrünü etkiler. Kısaca demek istediğim şey gevşek bağlantılara yer vermeyin.

Kullanılacak alana göre ampul ve aydınlatma ürünü seçmek gerekir. Yüksek güçteki ampuller fazla ısı yaydıkları için patlamaları daha kolaydır.

Gömme olarak tabir edilen ampullerin gömülü oldukları yerlerdeki yalıtkanlık kontrol edilmelidir. Bu durum ne kadar masum görünse de hiçte öyle değil. Yangın çıkmasına ve kısa devre oluşmasına sebep olur.

Ayarlı bir anahtar kullanarak parlaklık seviyesini ayarlamak istiyorsak uygun anahtarı seçmeliyiz aksi durumda apul veya LED bozulabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli