e
sv

Akıllı Şebeke Nedir?

466 okunma — 01 Temmuz 2020 22:15

İlk güç şebekesi 1895-1885’te inşa edildi ve elektrik enerjisi sistemi uzun zamandır fazla değişmedi, ancak bugün yeni bir dünyaya girdi. Zamanla, güç şebekelerinin sayısı arttı, şu anda dünya çapında 9.200’den fazla şebeke var ve bu şebekeler tüketicilere yaklaşık bir milyon megavat güç sağlıyor.

Güç şebekesinin gelişimi, diğer teknolojiler gibi, zamanın geçişi ile doğrudan ilişkili olduğundan, günümüzde şebekenin verimliliğini artırmak için dijital teknoloji birleştirilmektedir. Bu yeni dijital teknoloji iki yönlü iletişim sağlar ve üretim ile tüketim arasında doğrudan bağlantı sağlar. Dijital teknoloji ve güç şebekesi arasındaki bu bağlantı, Akıllı Şebeke adı verilen yeni bir konsepte yol açtı.

‘Akıllı şebeke’ nedir?


Basitçe ifade etmek gerekirse, akıllı şebeke üretim ve tüketim arasında bir otomasyon sistemidir. Bu akıllı şebeke, üretim ve elektrik tüketimi arasında iki yönlü bir bağlantı kuran akıllı bir dijital sistem, otomasyon, bilgisayar ve kontrolden oluşmaktadır.

Normal bir elektrik şebekesinde, jeneratör yalnızca şebekede bir arıza olduğunu bildirir, ancak tüketici bildirir, ve bir sorun yaşarsa bağlantıyı keser. Ancak akıllı şebekede, jeneratör şirketi arızadan etkilenen bölgeye otomatik olarak yanıt verir ve gerekli adımları atar, çünkü akıllı şebeke bileşenleri (yani güç transformatöründen iletim ve dağıtım sistemine ve son olarak tüketici sistemine) yeterli veriye şebeke için sağlanır.

Mevcut şebeke ile gelecekteki akıllı şebeke arasındaki temel fark, üretim ve talebin aşkın olmasıdır. Mevcut güç şebekesi, yüksek basınçlı bir iletim sistemine bağlı çok büyük trafo merkezlerinden oluşur. Bu direklerin çoğunun çıktısı, tüm sistemin ihtiyaçlarına göre değiştirilebilir. Küresel şebeke, üretim ve tüketim dengesini sağlamak için sürekli olarak yönergeler yayınlamaktadır.

Üretim miktarı bilindiğinden ve talep miktarı tahmin edilebildiğinden, talep miktarı hangi yazıların ve ne kadar çıktı
ile çalışılacağını belirler Şimdi soru şu: Bir şebekeyi akıllı yapan nedir? Dört ileri teknoloji normal bir şebekeyi akıllı bir şebeke haline getirir:

  1. İki yönlü otomatik telekomünikasyon ve tüm şebeke bileşenleri arasında karmaşık güzergahı.
  2. Güç dağıtımının, hataların ve onarımların otomatik kontrolü.
  3. Gelişmiş Yönetim, Mekanizma ve Karar Destek Yazılımı.
  4. Hassas ölçüm teknolojileri ve gelişmiş sensörler.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli