Sesli Asistan Nedir?

Sıradaki içerik:

Sesli Asistan Nedir?

e
sv

Akıllı Evler

14 Temmuz 2020 20:51

Günümüz dünyasında teknolojinin ve inovasyonun ilerlemesi ile akıllı evler, insanlara çok konuda konfor sunmaktadır. Bugün, çoğu insan evlerinden ayrılırken su muslukları, gaz ve diğer sorunları kontrol etmek için eve dönmek zorunda kalıyor ve bu insanlar için endişe verici olurken zaman açısından kayıplara neden oluyor.

Günümüz dünyasında, bu alandaki teknolojinin ilerlemesi ile tüm bu vakaları evinizi akıllılaştırarak uzaktan kontrol edebilirsiniz. Evinizi daha akıllı hale getirerek, akıllı telefonlar sayesinde evinizi avucunuzun içinden kontrol edebilirsiniz. Evlerimizdeki rutin işlerin çoğunu kontrol eden ve yapan akıllı evler sayesinde değişik senaryolar izlenebilir.

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı bir ev, birbirine bağlı olmanın yanı sıra, o evdeki insanların da birbirine bağlı olduğu anlamına gelir. Bu evler, evin tüm bölümleri üzerinde yeterli gözetim ve kontrole sahip olmanızı sağlayan farklı ev aletlerini bağlamak için bir iletişim ağı içerir. Akıllı cihazlar İnternet’e bağlanır ve çoğu akıllı telefon, evin tüm bölümlerini Wi-Fi ile kontrol etme yeteneğine sahiptir. Bu evlerde, tüm işlemler sensörler tarafından alınan verilere ve farklı senaryolara göre otomatik olarak gerçekleştirilir.

Nesnelerin İnterneti ve Akıllı Binalar


Herkesin tüm ev eşyalarının akıllı ve internete bağlı olduğunu düşünmesi eğlencelidir, çünkü akıllı ev aletleri tarafından bilgi alan, gönderen ve işleyen bir bilgisayar gibidir. Sadece interneti kullanarak ve kablolamaya gerek kalmadan evinizi akıllı hale getirebilirsiniz. Kablosuz protokoller evleri daha akıllı hale getirmek için kullanılır.Bu uzaktan kontrole ise nesnelerin interneti denmektedir.

Akıllı ev teknolojisi sayesinde değişik senaryolar izlenebilir mesela:

Eve yaklaşırken konum odaklı olarak sizi takip eder ve evinizi sizin için hazır hale getir. Evinizdeki bahçe sulama sistemini kontrol edebilir ve siz evde değilken evinizin bahçesini sulayabilir. Havuzun ısısını kontrol edebilirsiniz. Hata sizin için evinizin ısısını ayarlayan ısıtma soğutma sistemi bile size göre ayarlanabilir. Evinize geldiğinizde sizi hoş geldin ile karşılar ve garaj kapınızı otomatik olarak açar.

Siz evde iken alarm sistemi otomatik olarak devre dışı bırakır. Panjurları açar evinize ferahlık katarken bir taraftan da favori müziğinizi çalar.

Tek merkezden sizlere interkom, iklimlendirme, aydınlatma, multimedya ve güvenlik sistemlerini kontrol edebilirsiniz. Bu kontroller sayesinde ise aşağıdaki kazanımlar sağlanmış olur.

Akıllı bir evin faydaları

  1. Enerji verimliliği
  2. Modern yaşamda refahı ve konforu artırın
  3. Ev güvenliğini artırın
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli