e
sv

Akıllı Binalar Ne Kadar Akıllı?

348 okunma — 03 Ağustos 2020 21:54

Çalıştığınız bina, kapıdan çıkmadan önce kim olduğunuzu bilseydi, gün için gündeminizi söyleyebilir ve ışığı ve sıcaklığı nerede olursanız olun ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirse ne olurdu? Yenilenebilir enerji kaynakları ile güçlendirilmiş, kullandığından daha fazla enerji üretmişse ve bunun üzerine, her yönü – malzemeler, konum ve yakın çevreyle ilişkisi – enerji verimliliğini daha da artırdıysa?

Bu bina var. Adı The Edge, Amsterdam’da bulunuyor ve İngiliz derecelendirme kuruluşu BREEAM tarafından şimdiye kadar verilen en yüksek sürdürülebilirlik puanı verildi .

Büyük kirletici yeşillendirme

Uluslararası Enerji Ajansı’na ( IEA ) göre binalar, dünyadaki en büyük enerji tüketen sektördür ve toplam nihai enerji tüketiminin üçte birinden fazlasını oluşturmaktadır . Ayrıca dünya genelinde toplam sera gazlarının üçte birine katkıda bulunuyorlar.

Küreselden yerel seviyelere, politika yapıcılar ve inşaat endüstrisi, çevreyi korumak ve bina sakinlerinin bireysel ihtiyaçlarına daha etkin bir şekilde hitap etmek için binaları daha yeşil hale getirmek için çalışıyorlar.

Her şey teknolojiye bağlı

Yaşadığımız ve çalıştığımız bağımsız yerlerden gittikçe daha akıllı bağlantılı alanlara dönüşen akıllı binalar, yaşam kalitesini iyileştiriyor, iş ve daha geniş ortamları geliştiriyor.

Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) bağlı çeşitli sistemler ve cihazlar, erişim, enerji tüketimi, nem seviyeleri, sıcaklık ve bina doluluk oranlarını gerçek zamanlı olarak izlemeyi, ofislerde güvenlik, ısıtma, soğutma ve aydınlatmayı daha iyi yöneterek maliyetleri azaltmayı mümkün kılar ve evler.

Konut binalarına dahil edilen artan teknoloji miktarı, günlük olarak daha fazla yardıma ihtiyaç duyacak yaşlanan nüfusların ve engelli insanların evlerinde daha uzun yaşamasını sağlayacaktır. Örneğin, cihazları ve sistemleri açmak ve kapatmak için ses tanımayı kullanan sistemler veya basit bir parmak izi gibi biyometri kullanarak bina erişimi, fiziksel engelli kişilerin günlük aktiviteleri gerçekleştirmesini kolaylaştırır.

IEC Uluslararası Standartlarının kilit katkısı

IEC, iş ve tüketici uygulamaları için bilgi ve iletişim teknolojileri için Uluslararası Standartlar (BİT) üretmek üzere ISO ile birlikte çalışır.

Birlikte çalışabilirlik

IEC ve ISO, IoT mimarisi, kelime bilgisi ve birlikte çalışabilirliği kapsayacak Uluslararası Standartlar geliştirmektedir. Bunlar, çeşitli bina sistemlerinin ve cihazların, büyük miktarda veriyi gerçek zamanlı olarak topladıkları, paylaştıkları ve analiz ettikleri için hızlı ve güvenilir bir şekilde işlev görmelerini sağlayacaktır.

Bina sakinlerinin birçok ihtiyacına yönelik

IEC çalışması, günlük görevleri yerine getirmek için farklı yardım düzeylerine ihtiyaç duyan insanlar için aktif destekli yaşam (AAL) ile de ilgilenir. AAL için IEC Sistem Komitesi , bütünsel bir yaklaşım benimser ve AAL kullanıcılarının hayatlarını iyileştirmek için teknolojileri ve sosyal ortamı birleştiren kavramları, ürünleri, hizmetleri ve sistemleri ele alır. Örneğin, kullanıcının devrilmesi ve yardıma ihtiyacı olması durumunda, hareketi izleyen ve bakıcılara uyarı gönderen bağlı giyilebilir monitörler.

IEC ayrıca görsel ve işitme kaybı olan kişiler için multimedya içeriğine erişimi geliştirmek üzere tasarlanmış ses, video ve multimedya sistemleri ve ekipmanlarıyla ilgili erişilebilirlik ve kullanıcı arabirimleri için standartlar geliştirmektedir. Görme engelli kişiler, kanallar arasında gezinmek ve ilk metinden konuşmaya işlevi için bir Standart sayesinde kanallarda gezinmek ve ilk TV kurulumunu daha kolay gerçekleştirmek için uzaktan kumandalar gibi TV ekipmanlarını kullanabilir ve çalıştırabilir.

İşitme kaybı durumunda IEC, yankıların ve arka plan gürültüsünün akustiği tehlikeye atabileceği odalarda ses kalitesini iyileştirmek de dahil olmak üzere farklı işitme cihazlarının performans özelliklerini kapsayan Standartlar geliştirmiştir.

Siber güvenlik

Bağlantılı dünyamız çok uygun olabilir ve birçok avantaj sunar. Akıllı teknoloji ofisleri daha verimli ve yeşil hale getiriyor ve yaşlanan nüfusun ve engellilerin evlerinde daha uzun süre yaşamasını sağlıyor.

Öte yandan, bağlı olan her şey siber ihlallerden korunmalıdır. Başka bir deyişle, kişisel verilerin gizli tutulmasını sağlayın.

IEC ve ISO ICT Standartları siber güvenlik sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. BT güvenlik teknikleri, bulut bilişim ve dağıtılmış platformlar, veri yönetimi ve değiş tokuş ve IoT ve ilgili teknolojiler gibi birçok yönü kapsar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli