Su Arıtma Cihazı Satın Alma Rehberi

Sıradaki içerik:

Su Arıtma Cihazı Satın Alma Rehberi

e
sv

630 bin Şirket, Elektriği %20 Pahalı Kullanıyor

19 Ekim 2020 19:43

Kolen Elektrik Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, Türkiye’deki ortalama 630 bin ticarethane abonesinin elektriği ulusal tarifeden çok pahalıya aldığını söyledi. Serbest tüketici ve ‘Yeşil Tarife’ye hakkında görüşlerini bildiren Karayurt, 2018’e kadar büyüme sürecinde olan serbest tüketici sayısının maliyet artmasından dolayı yıllık 140 bine kadar gerilediğini belirtti.

Ekim 2019’daki tarifedeki değişiklikler sonrası yeniden artışa geçen serbest tüketici sayısının Temmuz 2020’de 700 bini ancak bulduğunu anlatan Karayurt “Burada çok önemli bir detay da kapanan işletmeler kaferler restoranlar sonucu iki sene önceki 5,2 milyon olan aktif abone sayısının 4,5 milyona düştüğünü” belirtti. İndirimli elektrik hakkını kullanmayan 3,8 milyon abone var. 2,9 milyonu mesken abonesi bu tarifeden yararlanamıyor.

EPDK’nın belirlediği ulusal tarifelerde mesken abone grubunun üretimin maliyeti ile orantısız olduğunu ve Enerji firmalarının meskenlere yeşil tarife satamayacağını belirtildi. Ülkemizde 630 bin civarında ticarethane abonesi yeşil tarife kullanmayarak elektriği pahalıya alıyor. Bu firmalar haklarından haberdar değil ya da feragat ediyor. Enerji firmaları ile iletişime geçerek %20/15 arası indirimli elektrik alabilirler. 40 bin civarında sanayi abonesi de enerjiyi yeşil tarifeden kullanmayarak çok pahalıya mal ediyor.

Covid-19 nedeni ile Nisan-mayıs-haziran dönemlerinde KOBİ’lerde yüzde 17 ila yüzde 20 bandında tüketim düşüşleri yaşandığını biliniyor. “Temmuz ayının diğer yarısından itibaren tüketim bazında tamamen bir normalleşme gözlemlense de endişe devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı ile sanayinin çalışmaması tüketimi azaltıyor. Yeşil tarifeden sadece sanayiin değil meskenlerinde yararlanması bekleniyor. Fakat bu durum 2 yıl sürebilir.

Evet, özellikle “Ticarethane” abone grubuna mensup aboneler ulusal tarifelerden enerji alıyorlar ise dikkat etmeliler. Çok rahat %20’ler seviyesinde tasarruf edebilme şansı bulabilirler. Enerji sektöründen isimler olarak, fırsat ve zaman buldukça bu hatırlatmaları yapmak görevimiz diye düşünüyorum.

Elbette diğer abone grupları da Tarımsal sulama, sanayi, aydınlatma, ticarethane abone grupları da ulusal tarifeden alıyorlar ise onlarda serbest tüketici haklarını kullanarak çok ciddi tasarruf şansı yakalayabilirler. Vakit probleminiz de var ise bilgisayar, tablet ya da cep telefonunuzu kullanarak internetten ” www.faturaniyolla.com ” adresine gidip, faturanızın durumunu, tasarruf edip edemeyeceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli